Operacja

kręgozmyk ćwiczeniaKręgozmyk to choroba związana z przednim przesunięciem kręgosłupa w stosunku do kręgu niższego. Przesunięcia takie mogą być niewielkie lub bardzo widoczne. W skali Meyerdinga wyróżniamy pięć stopni tej choroby. Pierwszy stopień oznacza przesunięcie się kręgosłupa do dwudziestu pięciu procent, a czwarty stopień może oznaczać nawet stuprocentowe przesunięcie.

W przypadku pierwszego stopnia zazwyczaj stosowane jest leczenie zapobiegawcze. W przypadku stopni kolejnych możliwa jest już operacja.

Kręgozmyk – operacja

W pierwszym stopniu choroby zazwyczaj jest stosowane jedynie leczenie zapobiegawcze. Jeśli występuje silny ból, to unieruchamia się kręgosłup oraz podaje się leki przeciwbólowe. Gdy ból ustępuje zaczynają się kręgozmyk ćwiczenia. Stosowany jest także gorset ortopedyczny oraz zaleca się unikanie podnoszenia jakichkolwiek ciężarów. Zwraca się uwagę taż na to, żeby nie siedzieć zbyt długo bez odpowiedniego zabezpieczenia odcinka lędźwiowego. Dlatego właśnie tak ważne są ergonomiczne fotele w miejscu pracy. Często bowiem źle dobrane fotele stają się przyczyną chorób kręgosłupa. Kręgozmyk ćwiczenia wykonuje się zarówno przed operacją, jak i po operacji. Kręgozmyk operacja poprawia kąt przodopochylenia miednicy. Jest ona konieczna jeżeli choroba jest zaawansowana i rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jednak kręgozmyk operacja nie oznacza końca walki z chorobą. Wszystkie choroby kręgosłupa lubią bowiem powracać jeżeli nie dba się o tę część ciała. Człowiek musi się nauczyć dbać o swój kręgosłup jeżeli nie chce odczuwać bólu, który czasami jest nie do zniesienia i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.

Kręgozmyk – ćwiczenia po operacji

kręgozmyk operacjaKręgozmyk operacja stosowana jest wtedy, gdy ból się zwiększa pomimo leków i ćwiczeń oraz pojawiają się zaburzenia neurologiczne. Operacja jest wskazana także wtedy, gdy leczenie zapobiegawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Po operacji wskazane są kręgozmyk ćwiczenia oraz zmiana nawyków, które wpływają niekorzystnie na nasz kręgosłup. Zaleca się korzystanie ze specjalnych poduszek masujących oraz foteli ergonomicznych. Czasami przydaje się także gorset ortopedyczny. Wszystkie te artykuły można znaleźć w sklepie UlgaDlaKregoslupa.pl. Osoby po operacji muszą już na stałe wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki. Po operacji należy także wykonywać odpowiednie ćwiczenia, które pomagają w powrocie do normalnego funkcjonowania. Niektóre z ćwiczeń powinno się wykonywać tak naprawdę już do końca życia. Nie są one skomplikowane ani męczące i nie zajmują wiele czasu. Regularne wykonywanie takich ćwiczeń przynosi naprawdę duże rezultaty.

Autor tekstu: Agata Sachar